Parafia Rzymskokatolicka Św. Łukasz Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej
Parafia Rzymskokatolicka
Św. Łukasz Ewangelisty
w Lipnicy Wielkiej
Zespól duszpasterski / Księża

Zespól duszpasterski / Księża:

Obecnie

Proboszcz:

 ks. kan. mgr Jerzy Bargiel E.c., wyświęcony w 1985 r., urząd proboszcza objął 1 lipca 2015 r., tel. (18)263-45-23

 

Wikariusze:
 

1.Ks. Mateusz Zbroja , wyś. w 2022 r., w parafii od 26 sierpnia 2022 r.



2. Ks. Radosław Korkosz, wyś. 2023 r., w parafii od 26 sierpnia 2023 r.
 
 

Wcześniej

Proboszczowie lipniccy od powstania parafii św. Łukasza

Lp.

Imię i nazwisko

Okres posługi

1.

Ks. Stefan Koberec

2 maja 1758 r. - maj 1759 r.

2.

Ks. Ignacy Wilcek

1759 r. - 1762 r.

3.

Ks. Wojciech Zubrzycki

kwiecień 1762 r. - 1784 r.

4.

Ks. Mateusz Maurus

1784 r. - 1786 r.

5.

Ks. Michał Kalna

1786 r. - luty 1795 r.

6.

Ks. Antoni Tusinsky

1795 r.

7.

Ks. Jan Kubanyi

8 czerwca 1795 r. - 1818 r.

8.

Ks. Antoni Habinyak

1818 r. - 1828 r.

9.

Ks. Jan Lassak

10 listopada 1828 r. - 1839 r.

10.

Ks. Mateusz Wasko

1839 r. - 1844 r.

11.

Ks. Rudolf Korcill

1844 r. - 1847 r.

12.

Ks. Stefan Radlinszky

1848 r. - 1889 r.

13.

Ks. Jan Schelling

1889 r.

14.

Ks. Józef Bonk

1889 r. - 9 maja 1918 r.

15.

Ks. Karol Kauciarik

9 maja 1918 r. - 14 grudnia 1918 r.

16.

Ks. Józef Brnusak

- brak danych -

17.

Ks. Karol Machay

14 grudnia 1918 r. - 1947 r.

18.

Ks. Alojzy Wilczyński

27 października 1947 r. - 20 lutego 1966 r.

19.

Ks. Eugeniusz Łudzik

luty 1966 r. - czerwiec 1966 r.

20.

Ks. Stanisław Wójciak

sierpień 1966 r. - czerwiec 1968 r.

21.

Ks. Bolesław Góral

lipiec 1968 r. - 10 lipca 1972 r.

22.

Ks. Jan Ryznar

sierpień 1972 r. - 1977 r.

23.

Ks. Bolesław Kołacz
 

 

18 czerwca 1977 r. - czerwiec 2003 r. (zmarł 10 listopada 2013 r., pochowany w Lipnicy Wielkiej na cmentarzu przykościelnym)

24.

Ks. Stanisław Kania
 
 
 

czerwiec 2003 r. - czerwiec 2008 r. (zmarł 11 czerwca 2008 r., pochowany w Lipnicy Wielkiej na cmentarzu przykościelnym)

25.

Ks. Zbigniew Zięba

Od 1 sierpnia 2008 r. do 30 czerwca 2015 r.

Wikariusze lipniccy od powstania parafii św. Łukasza

Lp.

Imię i nazwisko

Okres posługi

Współpracownik

1.

Ks. Eugeniusz Surgent

czerwiec 1965 r. - sierpień 1966 r.

ks. Alojzego Wilczyńskiego i ks. Eugeniusza Łudzika

2.

Ks. Aleksander Zemła

sierpień 1966 r. - październik 1970 r.

ks. Stanisława Wójciaka i ks. Bolesława Górala

3.

Ks. Stanisław Małysa

listopad 1970 r. - 1973 r.

ks. Bolesława Górala i ks. Jana Ryznara

4.

Ks. Zygmunt Kuźma

sierpień 1973 r. - sierpień 1975 r.

ks. Jana Ryznara

5.

Ks. Wacław Bednarz

sierpień 1975 r. - czerwiec 1976 r.

ks. Jana Ryznara

6.

Ks. Jan Mikołajczyk

sierpień 1976 r. - grudzień 1978 r.

ks. Jana Ryznara i ks. prałata Bolesława Kołacza

7.

Ks. Stanisław Barcik

grudzień 1978 r. - marzec 1980 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

8.

Ks. Marian Kozieł

marzec 1980 r. - czerwiec 1980 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

9.

Ks. Adam Szostak

czerwiec 1980 r. - lipiec 1983 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

10.

Ks. Andrzej Bukalski

lipiec 1983 r. - czerwiec 1985 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

11.

Ks. Kazimierz Sołtysik

lipiec 1985 r. - sierpień 1987 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

12.

Ks. Tadeusz Krzyżak

sierpień 1987 r. - sierpień 1989 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

13.

Ks. Krzysztof Gardyna

sierpień 1988 r. - październik 1989 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

14.

Ks. Jerzy Klauzner

sierpień 1989 r. - sierpień 1991 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

15.

Ks. Edward Pacyga

październik 1989 r. - sierpień 1990 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

16.

Ks. Andrzej Scąber

sierpień 1990 r. - sierpień 1992 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

17.

Ks. Grzegorz Kufel

sierpień 1991 r. - sierpień 1994 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

18.

Ks. Wiesław Kiebuła

sierpień 1992 r. - sierpień 1994 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

19.

Ks. Grzegorz Wicher

sierpień 1994 r. - sierpień 1997 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

20.

Ks. Marian Błaszczyk

sierpień 1994 r. - sierpień 1998 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

21.

Ks. Piotr Grzesik

sierpień 1997 r. - sierpień 2001 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

22.

Ks. Andrzej Fyda

sierpień 1998 r. - sierpień 2002 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza

23.

Ks. Mirosław Gurdek

sierpień 2001 r. - sierpień 2005 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza i ks. prałata Stanisława Kani

24.

Ks. Grzegorz Grzybowski

sierpień 2002 r. -
sierpień 2006 r.

ks. prałata Bolesława Kołacza i ks. prałata Stanisława Kani

25.

Ks. Łukasz Nizio

sierpień 2005 r. -
sierpień 2007 r.

ks. prałata Stanisława Kani

26.

Ks. Wojciech Gazdowicz

 
 

sierpień 2006 r. – sierpień 2010 r.

ks. prałata Stanisława Kani i ks. Zbigniewa Zięby

27.

Ks. Marek Zemła

sierpień 2007 r. - sierpień 2008 r.

ks. prałata Stanisława Kani

28.
 
 
Ks. Rafał Jurczasiak

grudzień 2008 r.-
sierpień 2013 r.

ks. Zbigniewa Zięby

29.
 

30.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
31. 
 











32.





33.





34.



Ks. Piotr Studnicki
 
 
Ks. Krzysztof Jarosz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ks. Krzysztof Korba
 
 










ks. Damian Obrał





ks. Michał Kwiecień 





ks.Bartłomiej Małek



 


sierpień 2010 r. -
sierpień 2014 r. 
 
sierpień 2013 r. - sierpień 2017 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
sierpnia 2014 r. - sierpień 2019 r.
 
 
 











 sierpnia 2017-sierpnia 2020


 sierpnia 2019-
sierpnia 2022




sierpnia 2020-
 lipca 2023




ks. Zbigniewa Zięby
 
 
ks. Zbigniewa Zięby
i ks. Jerzego Bargiel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ks. Zbigniewa Zięby
i ks. Jerzego Bargiel
 










ks. Jerzego Bargiel






Menu:

Kalendarz litrugiczny:

 
Czwartek XVI tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Jakuba Apostoła
25 lipca 2024r.

Warto wiedzieć:

Warto wiedzieć:

Trzech papieży przyczyniło się najbardziej do upowszechnienia Różańca:


1. Papież Pius V w 1566 roku zatwierdził formę tej modlitwy


2. Papież Leon XIII wprowadził październik jako miesiąc różańcowy. Widział w Różańcu oręż przeciwko atakom szatana.


3. Papież Jan Paweł II ogłosił Rok Różańca (2002/2003). Wprowadził również tajemnice światła. "Dzięki Różańcowi zawsze doznawałem otuchy" - wyznał.



 


xtml
css
e-parafia